Dedicated Server Nedir?

Dedicated Server Nedir?

Dedicated server, tüm yazılımsal kaynakların ve fiziksel donanımların tek bir müşteriye ait olduğu server çeşitidir. İstediğiniz işletim sistemini kurabileceğiniz gibi yönetim paneli ile hızlı aksiyonlar alabilirsiniz.

Dedicated Server dilimizde en uygun tabiri ile "Paylaşımsız / Fiziksel Sunucu" olarakta kullanılmaktadır. Dedicated serverlarda, yazılımsal ve donanımsal kaynaklar tek bir kişiye ya da şirkete tahsis edildiği için sunucunun ram, disk, işlemci, bant genişliği gibi kaynaklarının tamamı sadece sizin kullanımınıza verilir.

Web siteniz paylaşımlı bir sunucu üzerinde bulunuyorsa, sitenize gelen trafik arttığı zaman kullanmış olduğunuz kaynaklar üzerinde bir yük artışı oluşacaktır. Bu durumda, yüksek trafik ve kaynak ihtiyacı olan siteniz, paylaşımlı sunucunuzu zorlamaya başlar bu sebeple gerek siteniz veya paylaşımlı sunucuda bulunan diğer siteler kapasiteyi zorlayacak ve çeşitli sorunlar ile karşılaşacaksınız.

Paylaşımlı sunucular maliyet yönünden ekonomik olduğu kadar çeşitli riskler de taşımaktadır. Dedicated serverlar, paylaşımlı sunuculara göre ihtiyacınız olan yüksek kaynak ihtiyaçlarınızı karşılama yönünden daha uygun olabilir ve performans kaybı yaşamayacağınız altyapıya sahip olmanızı sağlayacaktır.

Dedicated Server Avantajları Nelerdir?

  • Donanımsal ve yazılımsal kaynak açısından bağımsız olduğu için yüksek performans elde edebilirsiniz.
  • Sunucu kaynakları tek bir kişi ya da şirkete ait olacağı için projeniz için gerekli olan altyapı özelliklerini dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.
  • Dedicated serverlar yüksek kapasitede trafik alanı sunduğu için daha performanslı sunucu hizmeti elde edebilirsiniz.
  • Sunucu yönetimini servis sağlayıcınız yerine kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede veri güvenliği konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Dedicated Server Dezavantajları Nelerdir?

  • Bütüm servisler aynı sunucu üzerinde çalıştığı için, herhangi bir sunucu probleminde mevcut bütün servisler etkilenir. Bu sebeple, iş devamlılığı açısından dedicated serverlar bulut sunuculara oranla daha yazıftır.
  • Hızlı bir şekilde kaynak artırımı mümkün olmadığı için kaynakları azaltmakta tercih edilmez. Bu işlemleri gerçekleştirmek istediğinizde sunucuların belirli bir süre kapalı kalması gerekmektedir.
  • Yedek alınması veya yedekten geri dönülmesi konusunda Dedicated serverlarda önemli geliştirmeler olmasına rağmen, halen bulut sunucularda olduğu kadar hızlı ve verimli işlemler söz konusu değildir.

Dedicated Server Kimler Kullanmalı?

  • Yüksek oranlarda trafiğe sahip ve çok fazla sayıda kullanıcının sunucuya bağlanmak istediği web site sahipleri.
  • Düşük bütçeli mobil uygulamalar, online oyun istemcileri vb. yazılım sahipleri.
  • Paylaşımlı sunucu kaynaklarının yeterli gelmediğini düşünen kullanıcılar.

Sizler de projelerinizde ihtiyaçlarınıza uygun Dedicated Server Kiralama işlemi için Turhost ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler