Joomla CMS

Joomla Güncelleme Talimatları

Joomla CMS

Joomla CMS 'nin yeni bir sürümü çıktığında yönetim merkezi'nin üst kısmında bir uyarı mesajı göreceksiniz, bu mesajı gördüğünüzde web sitenizi en son sürüme güncelleme yapmalısınız.

Joomla Güncelleme işlemi esnasında öncelikle her zaman web sitenizin bir yedeğini almalısınız, yedek alma işlemi için Akeeba Backup'ı kullanabilirsiniz. Web sitenizde Akeeba Backup kurulu ise, Joomla Güncelleme işleminden önce Akeeba Backup'ın otomatik olarak yedek almasını da ayarlayabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını buradaki eğitim dersimizi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Joomla Güncelleme işlemine başlamadan önce, web sitenizde güncellemeniz gereken eklentiler var ise öncelikle eklentileri güncellemelisiniz. Daha sonra Joomla Güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları dikkatlice takip ederek Joomla Güncelleme Talimatları 'nı öğrenebilirsiniz.

1. Adım

Joomla web sitenize ait yeni bir güncelleme olduğunda, yönetim merkezi'nin üst kısmında bir uyarı mesajı göreceksiniz.

2. Adım

Joomla Güncelleme işlemine başlamak için yapmanız gereken şey "Şimdi Güncelle" butonu'na basarak güncelleme işlemini başlatınız.

3. Adım

Karşınıza bir "Bilgilendirme" ekranı gelecektir, bu ekran da mevcut "Kurulu Joomla Sürümü" ve "Son Joomla! Sürümü" 'nü görebilirsiniz. Bilgilendirme ekranı'nı kontrol ettikten sonra "Güncellemeyi Kur" butonu'na basarak güncellemeyi kurmaya devam edebilirsiniz.

NOT: Web sitenizde Akeeba Backup bileşeni kurulu ise Uyumlu Ekler alanı üzerinden "System - Backup on update" eklentisini aktif ettiğinizde eklenti Joomla Güncelleme işleminden önce sitenizin bir yedeğini alır.

4. Adım

Akeeba Backup eklentisi'ne ait "System - Backup on update" uyumlu eki aktif edildiğinde, Joomla Güncelleme işleminden önce web sitenizin bir yedeğini alacaktır.

5. Adım

Yedek alma işleminden sonra, Joomla Güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

6. Adım

Joomla Güncelleme işlemi bittikten sonra, "Joomla Sürüm Güncelleme Durumu" alanında web sitenizin güncellendiğine dair bir mesaj göreceksiniz.

7. Adım

Ayrıca, dilerseniz "Sistem > Sistem Bilgisi" menüsü altında Joomla Sürümü'nü görmeniz mümkün.

8. Adım

Joomla Güncelleme işlemi bittikten sonra sitenizin önbelleğini "Sistem > Önbelleği Temizle" menüsü altında temizleyiniz. Ayrıca, kullanmış olduğunuz internet tarayıcısı'nın da önbelleğini temizlemeyi unutmayın!

Joomla CMS

Joomla 3.x yükseltme paketlerine ulaşmak için ilgili sayfayı inceleyeniz.